wycieczki. te na jagody. i te dalsze. podróże - kultura - spotkania
Kategorie: Wszystkie | foto | kontakt/o nas | kultura/podróże | relacje | zaproszenia
RSS
poniedziałek, 18 lipca 2011
Zapraszamy na pokaz slajdów z Kuwejtu Michała Jasieńskiego.
20 lipca o godz. 19:00 w Południku Zero (Wilcza 25)
Państwo mniejsze od woj. warmińsko-maurskiego, kraj ropy, handlu międzynarodowego i czystego islamu.

... kilometry rafinerii przeplatanych petrochemiami, Zatoka Perska, sztucznie hodowana trawa, nocne konwoje wojsk do Iraku, oraz hektary pustyń z rakietami Patriot..

Impresja z kilkunasto tygodniowego pobytu na Bliskim Wschodzie podczas Ramadanu.

10:27, wsrodynajagody
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 11 lipca 2011
Zapraszamy na pokaz slajdów oraz muzykę na żywo!!!

Zgubić paszport - opowieść Michała Krajewskiego o wspinaczce w Nepalu oraz o tym, jak zgubił paszport i utknął w Nepalu na kilka miesięcy.

Po pokazie zapraszamy na muzykę na żywo - zespół "Tam Czyli Tu" (tabla i gitara).
16:16, wsrodynajagody
Link Komentarze (1) »
wtorek, 28 czerwca 2011
Czyli krótka historia o tym co zrobić, żeby być w Gwardii Przedniej, wziąć ślub z Mongołem oraz złowić rybę zepsutą wędką

... Mongolskie wspomnienia Sylwii Kubiak.
22:03, wsrodynajagody
Link Komentarze (1) »
sobota, 11 czerwca 2011
Zapraszamy na oficjalne otwarcie Południka Zero!

Działamy już jakiś czas, ale teraz trochę się urządziliśmy, mamy również koncesję na alkohol. Dlatego chcemy to uczcić oficjalną imprezą otwarciową.

PROGRAM IMPREZY:
16:00-18:30 - odwiedź Południk, weź udział w atrakcjach przygotowanych m.in. przez fundację Mandragon, grupę Totutotam, Piekarnię w Nepalu, Etnikana.pl!

18:30-19:30 - opowiemy kim jesteśmy, jak powstał Południk, jakie są nasze cele.

20:00 - koncert: Tomek Jarmużewski band.

Zapraszamy!
Zaproście swoich znajomych!


18:24, wsrodynajagody
Link Komentarze (1) »
15 czerwca (w środę) o godz. 19:00 w Południku Zero odbędzie się 
pokaz slajdów Ani Skompskiej z górskiego wyjazdu w 2010 roku w Pamir.

Fundacja Mandragon oraz Południk Zero zapraszają na wyjątkowe spotkanie z Anną i Jakubem Urbańskimi, które odbędzie się w czwartek (16 czerwca) o godz. 19:00 w Południku Zero.

Anna i Jakub Urbańscy– od kilkunastu lat organizujemy wyprawy trekkingowe do Azji, Ameryki środkowej i Afryki. Od 2005 roku, co roku jeździmy na Nową Gwineę, do indonezyjskiej Papui, dokumentując tradycje lokalnych plemion, starając się dotrzeć w trudno dostepne rejony wyspy. W 2006 roku podczas miesięcznej podróży przez bagna połu...
dnia wyspy zgromadziliśmy kolekcję rzeźb i rękodzieła plemienia Asmat (wystawa „Ludzie, duchy, drzewa” w Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie, 2008, wcześniej w Muzeum wystawa „Potomkowie łowców głów, 2006). W 2007 roku przebyliśmy bagnisty płaskowyż Ellit (3600 m.n.p.m.) by dotrzeć do terenów plemienia Yali i udokumentować uroczystości po śmierci wodza wsi Piliam (artykuł w National
Geographic Polska 12’2008). Mamy na koncie 2 autorskie wyprawy fotograficzno-etnograficzne poświęcone Papui (i dwie kolejne poświęcone plemionom Złotego Trójkątai Bangladeszowi), kilkanaście artykułów (głównie o Papui, m.in. NG Polska, Focus, Poznaj Świat). Prowadzimy etnoblog papua.com.pl. Współpracowaliśmy z wydawnictwem Lonely Planet dostarczając informacji do przewodników SriLanka, Bangladesh i Laos. W 2008 roku za podróże do Papui otrzymaliśmy nagrodę Kolos 2007 w kategorii „Podróże”.

W Papui jesteśmy od 7 lat co roku.W 2009 roku zaincjowaliśmy projekt wypraw etnograficznych „Wyprawy w sedno sprawy”
www.wsednosprawy.pl prowadzimy też jedyną polską stronę o Papui www.papua.com.pl

Na przełomie lutego i marca 2011 spędziliśmy ponad 3 tygodnie w Papui, organizując plan filmowy na terenach plemiennych grupy Korowai Batu. Dotarcie tam było nie lada wyzwaniem. Od najbliższego lotniska musielismy płynąć z calym sprzętem ponad 200 km rzekami przez dżunglę, a potem 2 dni przedzierać wąskimi ścieżkami przez nizinny, bagnisty las deszczowy, często brodząc po pół uda w wodzie. Dotraliśmy na sam skraj terytorium do którego kiedykowliek dotarli przybysze z zewnątrz, spotykając ludzi, którzy nigdy nie widzieli białego człowieka. Dalej biali nie mają wstępu...
18:21, wsrodynajagody
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 05 czerwca 2011
Co się będzie działo:

19:00-19:20
Z okazji drugich urodzin slajdowisk „W Środy na Jagody” odbędzie się krótka opowieść i pokaz slajdów Asi Mostowskiej o początkach środowych spotkań, o tym skąd się wzięła nazwa, o robieniu plakatów, o najfajniejszych slajdowiskach i o kilku wpadkach...

19:20-ok. 21:00
Zapraszamy na pokaz slajdów i opowieści o podróży stopem do Dakaru, o której Maciek Tumulec pisze tak:

Stajemy przy nowogardzkiej wylotówce z tabliczką „Dakar” i masą pozytywnej energii, wszak od tej pory nasz los zależy od ludzi, którzy zechcą zlitować się nad dwójką studentów, którym zaświtała kiedyś myśl udania się na Czarny Ląd stopem.

„Wy do Dakaru tak na poważnie?” pyta kierowca srebrnego audi tankującego na nowogardzkim Orlenie.

„Do Dakaru!” – odpowiadamy.

„Żartujecie? Poważnie!?” Kiwamy potwierdzająco głowami.

„Do Dakaru nie jadę, ale do Szczecina mogę was podwieźć, wsiadajcie!”. I tak to się zaczęło…

Po zeszłorocznej podróży autostopowej z Libii do Etiopii nadszedł czas na wypróbowanie „stopa” w Afryce Zachodniej. Wbrew wszelkiej logice, radom i ostrzeżeniom postanowiliśmy wraz z moim przyjacielem Jarkiem Rochowiczem ruszyć do Senegalu i Gambii.

Będą to slajdy i opowieści o znojach i trudzie naszej 72-dniowej wyprawy, ale także, a może przede wszystkim o tych wszystkich cudownych ludziach i rzeczach, które było nam dane spotkać po drodze.

Jeżdżenie po Afryce nie należy do najprostszych spraw, trzeba bowiem wiedzieć kogo i gdzie można „łapać” a kogo absolutnie unikać. Zupełnie inaczej jeździ się po Maroku, a jeszcze inaczej przecinając martwe przestrzenie Sahary Zachodniej czy Mauretanii, ale o tym wszystkim i masie innych rzeczy usłyszycie już 8 czerwca.


Ok. 21:00 – Jagodowe Co Nieco 

13:34, wsrodynajagody
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 31 maja 2011
Zapraszamy na dwa wyjątkowe spotkania oraz Bal Przebierańców dla Dzieci

w środę (1 czerwca) pokaz " 9 krajów, 6 miesięcy, 1 dziecko"
w czwartek (2 czerwca) - spotkanie z Jaśkiem Melą - zdobywcą obu Biegunów Polarnych
w sobotę (4 czerwca) - Bal Przebierańców dla Dzieci

" 9 krajów, 6 miesięcy, 1 dziecko"
Co zrobić z życiem podróżnika kiedy pojawia się dziecko? Anna Alboth, polska dziennikarka i Thomas Alboth, niemiecki fotograf - postanowili kontynuować życie tak, jak zawsze marzyli. Na jak długo można wyjechać z dzieckiem? Jak można mieszkać w samochodzie? Ile krajów można odwiedzić ile ludzi poznać, ile dziecko zniesie?

Podczas spotkania 1 czerwca w kawiarni "Południk Zero" Anna i Thomas opowiedzą o swojej 6-miesiecznej podróży wokół Morza Czarnego, samochodem, przez 9 krajów i 2 prawie kraje, z maleńką Hanią. Opowiedzą o tym, jak Król Romów w Mołdawii chciał Hanie kupić dla swojego wnuka, o tym, jak otwierała drzwi we wszystkich wioskach w
Gruzji, łamała serca skorumpowanych rosyjskich policjantów i zaprzyjaźniła się z tureckim psem. O tym, jak gdzieś na Krymie Hania zaczęła mówić, w czeczeńskich wioskach - tańczyć, a ostatniego dnia podróży - chodzić. Nie boi się ani muzułmańskich chust, ani wilków, ani przejść granicznych (przejechali 18 i w zasadzie nigdzie nie było problemu). A przez całą podróż uzupełniali bloga, po angielsku, któremu kibicują juz ludzie z ponad 130 krajów. www.thefamilywithoutborders.com - strona dla tych, którzy tak jak oni wierzą, że chcieć to móc. I że dzieci tylko poszerzają życie, nie ograniczają. Tak jak i podróże!

Spotkanie z Jaśkiem Melą
W czwartek (2 czerwca, 19:00) Południk Zero wraz z "Piekarnią w Nepalu", fundacją Mandragon i fundacją Poza Horyzonty zapraszamy na slajdowisko Jasia Meli - najmłodszego zdobywcy biegunów. 
Jasiek opowie o swych wyprawach. Przede wszystkim o tym, jak w 2004 r. zdobył razem z Markiem Kamińskim oba Bieguny. Tym samym został najmłodszą, a zarazem niepełnosprawną osobą, która tego dokonała.
Oprócz tego wspomni o swej fundacji Poza Horyzonty, która stara się pomagać osobom po wypadkach. 
Podczas pokazu będziemy zbierać do kapelusza 10 zł za wstęp.
Cały dochód zostanie przeznaczony na akcję Piekarnia w Nepalu. O akcji można przeczytać tu: www.piekarniawnepalu.pl

Bal Przebierańców dla Dzieci
4 czerwca w godzinach 11:30-13:30 z okazji Dnia Dziecka zapraszamy wszystkie dzieci wraz z rodzicami na BAL PRZEBIERAŃCÓW. Obowiązują stroje podróżnicze (np. odkrywca, pirat) lub regionalne (np. Japonka, Indianin).
Zapewniamy gry, zabawy i konkursy dotyczące podróży i świata.
Imprezę prowadzić będzie firma "Magiczne Urodziny".
10:22, wsrodynajagody
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 19 maja 2011
Czy wiecie coś na temat Polonii mieszkającej na Bliskim Wschodzie? Jak znaleźlli sie tam Polacy i jak wygląda ich życie? Jesteśmy pod wrażeniem jak prężnie na Bliskim Wschodzie o polską kulturę dbają mieszkający tam Polacy. Dlatego wybraliśmy się do Libanu, by przekonać się o tym na własne oczy! 

Zuza Błaszkiewicz
Magdalena Malinowska
Marysia Suchcicka
Maciek Kałaska

Czworo studentów Uniwersytetu Warszawskiego przy współpracy z Radą Konsultacyjną ds. Studenckiego Ruchu Naukowego oraz Kołem Naukowym Studentów Geografii UW w lutym 2011 roku przeprowadzało w Libanie badania dotyczące polonii mieszkającej w tym kraju.

Zapraszamy 25 maja o godz. 19:00 w Południku Zero (Wilcza 25).
12:48, wsrodynajagody
Link Komentarze (1) »
czwartek, 12 maja 2011
"Szlakiem przygody – Brazylia, Paragwaj, Argentyna, Urugwaj” to pokaz podsumowujący 69 dni spędzonych na podróży po pięknym i jakże odmiennym dla nas kontynencie.
Podczas spotkania odwiedzimy m.in.: brazylijską polonię by poznać jej losy, Park Narodowy Ignacu i Boskie Buenos Aires.
Nielegalnie wtargniemy do Paragwaju i będziemy uciekać statkiem do Urugwaju.
Czeka nas spacer po plantacji bananów i popłyniemy w górę Amazonki by zaszyć się na trochę w tajemniczej amazońskiej dżungli.
A do tego opowieść o niezwykłych ludziach, zwierzętach, potrawach 
i przygodach na trasie podróży. Pokaz został wzbogacony o oryginalne dźwięki, które towarzyszyły relacjom radiowym.
Reportaże z Ameryki Południowej dotarły do finału Festiwalu Mediatravel w Łodzi.

Tomasz Zawadzki - reporter Polskiego Radia Lublin.
Przez 3 lata w Centrum Kultury w Lublinie organizował spotkania z podróżnikami w cyklu „Dookoła świata”.

08:57, wsrodynajagody
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 08 maja 2011
Od najbliższego poniedziałku Południk Zero będzie już stale otwarty. Codziennie od 12:00 do 24:00. Wpadajcie na kawę, kanapki i ciasta!

W najbliższą środę (11 maja) o 19:00 tradycyjnie zapraszamy na slajdy z wyjazdu do Indonezji, a także film-przewodnik przedstawiający miejsca, które warto odwiedzić w tym kraju. Będzie także indonezyjski poczęstunek.


A w czwartek (12 maja) o 19:00 wraz z fundacją Mandragon zapraszamy na spotkanie z Witoldem Szabłowskim reporterem Gazety Wyborczej oraz autorem książki "Zabójca z miasta moreli. Reportaże z Turcji". Spotkanie poprowadzą: Sylwia Mróz z Polskiego Radia oraz Sergiusz Kazimierczuk i Sebastian Durbacz z Fundacji Mandragon.

09:47, wsrodynajagody
Link Dodaj komentarz »
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 8